Skupina Sea Shepherd, aktivističtí ochránci moře, získala do své flotily bojující proti japonským velrybářům další loďa tento zisk si z pádných důvodů považuje a označuje jej za vítězství s významným psychologickým dopadem pro obě strany. Loď byla totiž, podle slov současného kapitána Lockharta McLeana, původně využívána v japonském velrybářském programu a dokonce byla přímo součástí velrybářské flotily. Bývalým vlastníkem japonské meteorologické a oceánografické námořní lodi s dřívějším jménem Seifu Maru byla samotná japonská vláda, která 56metrovou loď po vyřazení prodala za 2 miliony dolarů.


Aktivisté ochranářské skupiny Sea Shepherd ji koupili zprostředkovaně přes americkou firmu a japonští námořníci jim loď dopravili až do australského přístavu. Loď byla přejmenována a nese jméno Sam Simon podle známého bojovníka za práva zvířat a spolutvůrce animovaného seriálu The Simpsons. Americký režisér, producent a spisovatel Samuel Simon na loď také přispěl částkou, jejíž výše ale nebyla zveřejněna.

Sea Shepherd je skupina ochranářských aktivistů, založená v roce 1977 Paulem Watsonem, která se orientuje na ochranu podmořského života a používá při tom taktiku přímé akce zahrnující život neohrožující útoky jako páchnoucí bomby vhazované do velrybářských lodí, sabotáže na lodích v přístavu znemožňující vyplutí nebo ostré světlo směřované do očí harpunářům tak, aby nemohli mířit.

Každou zimu od roku 2005 aktivisté pronásledují japonské velrybářské lodi a snižují počty zabitých velryb. Skupina Sea Shepherd si pro letošní zimu vytkla ambiciózní cíl, aby tentokrát ani jediná velryba nebyla ulovena a zabita. Tento cíl uskutečňuje v rámci akce Zero Tolerance.Aktivisté velrybářům brání v masovém komerčním lovu, který byl v roce 1986 zakázán Mezinárodní velrybářskou komisí IWC (International Whaling Commission) kvůli hrozícímu vyhubení některých druhů. Nicméně Japonsko (a také Island a Norsko) tento zákaz nerespektují. Díky doložce k velrybářské úmluvě z roku 1946, která umožňuje zákaz obejít, zabijí téměř 1000 velryb každý rok pod zástěrkou vědeckého výzkumu. A to i přesto, že zájem o maso velryb upadá a zásoby přicházejí vniveč.

Nedávný průzkum pořádaný Mezinárodním fondem pro ochranu zvířat potvrdil, že za poslední rok si 88 % Japonců velrybí maso nekoupilo. Důvodem je i rostoucí ekologické vědomí probuzené stále vyšším mezinárodním tlakem na zastavení komerčního lovu velryb.