Tento týden jsme psali o definitivním zrušení otroctví v USA, které proběhlo minulý týden a ejhle, další zpráva se týká Velké Británie. Představte si, že máte prosperující průmyslové odvětví, které najednou z vyšší moci přestane existovat. Je jasné, že žádáte vládu, aby vás za tento nečekaný výpadek odškodnila.

To je důvod, proč po zrušení otroctví ve Velké Británii dostali majitelé otroků odškodnění přímo od vlády Jeho Veličenstva. Celkově se vyplatilo asi 3 tisíce rodin za ztrátu "vlastnictví" po roce 1833, kdy bylo zrušeno otroctví v britských koloniích. Odškodné představovalo neuvěřitelných 40 % britského ročního rozpočtu, což by dnes odpovídalo sumě 16,5 miliard liber.

Zveřejnila to nová studie Britské historické společnosti (klikněte si na knihu Nicholas Draper, The Price of Emancipation: Slave-Ownership). Například nějaký John Austin vlastnil 415 otroků a dostal odškodnění 20.511 liber, což v dnešním přepočtu odpovídá zhruba 17 miliónům. Stejně tak byli odškodněni majitelé plantáží v britských koloniích v Africe, Guayaně a jinde.

Ovšem i tehdejší mocenské jedno procento na tom bylo o něco lépe. John Gladstone, otec ministerského předsedy Williama Gladstona (1809-1898) dostal sumu 106,769 liber za 2.508 otroků, které byl nucen propustit na svých 9 plantážích. Jeho syn, mnohonásobný ministerský předseda a muž 60 let činný v britské koloniální politice, tento otcův nárok na ztrátu "majetku" trvale obhajoval a celý život z něj pohodlně žil.